Site Rengi


Apartman kapısı

Ülkemizde yapı sektöründe her geçen yıl yeni gelişmeler yaşanıyor ve bu çerçevede de akıllı bina olarak ifade edilen tasarım harikası binalar üretiliyor. Akıllı bina kategorisinde olmasa da diğer yapılar için şık ve kaliteli bir yapıya sahip olan binalar öne çıkıyor. Apartmanlarda kullanılan birçok yapı elemanı, binanın kalite ve şıklığını yansıtmakla birlikte, binaya girmeden içerisi hakkında fikir edinme olanağı veren yapı elemanları arasında apartman kapısıönemli bir yer tutuyor. Apartman kapısının hangi malzemeden üretilmiş olduğu, nasıl bir modeli olduğu ve büyüklüğü gibi hususlar, apartmanı dışarıdan gören kişilerde yapı ile ilgili oluşacak ilk intibaı belirliyor.

Güvenlik İçin Doğru Kapı Seçimi

Apartman kapıları yapının girişini kontrol altında tutan elemanlar olarak bina güvenliği bakımından büyük önem taşıyor. Özellikle büyük ve çok daireli apartmanlarda kapı kullanımı daha sık oluyor. Bundan dolayı bir apartman kapısının sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri sağlam olması. Sağlamlık, sık açılıp kapanma karşısında dayanıklılığı ifade ettiği gibi, aynı zamanda anahtar ya da kart veya şifreye sahip olmayan kişiler tarafından kapının kolayca açılamıyor oluşunu ifade ediyor. Sık kullanıma dayanıklı olması için kapı üretiminde kaliteli ve doğru malzeme kullanılması gerekiyor. Apartmanın daire içlerinde kullanılan kapılar ya da daire giriş kapısı olarak kullanılan modeller apartman girişinde kullanmak için uygun değil. Bunun yerine kolay deforme olmayacak bir malzeme seçilmeli.

Binaya Uygun Kapı Modeli

Apartmanların kat sayısı, genişliği, rengi, dış cephe tasarımı birbirinden oldukça farklı olabiliyor. Tüm bu özellikler apartman giriş kapısıseçiminde değerlendirilmeli ve güvenliği sağlayacak ve çabuk bozulmayacak dayanıklılıkta ve kalitede bir kapı seçilirken aynı zamanda tasarıma da dikkat edilmeli. Binanın yapısına uyumlu bir kapı modeli tercih edildiği takdirde apartmanınız daha görkemli ve estetik görünecektir. Bina girişlerinde kullanılan birçok kapı modeli bulunuyor. Kabartma, kompozit, ferforje, çelik, metalle birlikte ahşap kullanılan, tek kanatlı, iki kanatlı ya da dışarı açılan modellerden binanız için en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

12 Eylül 2020
6.341 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?